calodobowy-transport-krwiCałodobowy transport krwi, jaki wykonujemy od wielu lat nie jest jedyną dziedziną ratującą ludzkie życie. Oprócz dostarczania krwi do laboratorium, lub punktów medycznych w naszym kraju zajmujemy się również transportem krwi pępowinowej po pobraniu w szpitalu do badania lub banku krwi pępowinowej. Coraz więcej informacji można przeczytać o dobrodziejstwie krwi pępowinowej, która ratuje ludzkie życzcie, dlatego coraz więcej rodziców decyduje się na przechowywanie krwi pępowinowej swojego dziecka.

Transport krwi pępowinowej

transport-krwi-pepowinowejKrew pępowinowa jest pobiera natychmiast po urodzeniu się dziecka. Korzystając z specjalnego przyrządu z woreczkiem, który umożliwia pobranie krwi w układzie zamkniętym krew jest pobierana bezpośrednio z pępowiny. Po wkłuciu się w naczynia pępowinowe krew spływa przez kilka minut do worka mieszając się z płynem zapobiegającym krzepnięciu. Worek z krwią posiadać musi odpowiednią dokumentację i po pobraniu wkładany jest do odpowiedniego pojemnika izotermicznego, który jest odbierany przez pracownika firmy OCS. Transport krwi pępowinowej odbywa się na zasadzie transportu dedykowanego. Zaraz po otrzymaniu zlecenia pracownik firmy OCS udaje się do punktu medycznego w którym została pobrana krew pępowinowa a następnie dostarcza ją do banku krwi w którym będzie przechowywana. Transport krwi pępowinowej odbywa się jak najkrótszą drogą, ponieważ komórki macierzyste są najbardziej żywotne między 24 a 36 godzin. Opakowanie do transportu krwi pępowinowej podtrzymujące odpowiednią temperaturę wykonane jest najczęściej z paru warstw styropianu, aby uzyskać stałą temperaturę podczas transportu. Firma OCS realizując od wielu lat transport krwi dysponuje odpowiednią flotą samochodów z agregatem chłodniczym, który utrzymuje odpowiednią temperaturę w całej przestrzeni załadunkowej. Rejestratory temperatury umieszczone w newralgicznych punktach skrzyni załadunkowej na bieżąco informują kierowcę o jej zakresie w trakcie jazdy. Zapewnia to pełną kontrolę warunków transportu a jest to bardzo ważne, ponieważ realizujemy transport krwi pępowinowej w całym kraju. Po otrzymaniu telefonu z punktu medycznego, który mieści się (przykładowo) w Suwałkach firma OCS wysyła z Warszawy po odbiór swojego pracownika bez względu na to, która jest obecnie godzina. W przypadku krwi pępowinowej liczy się czas. Szybkość reakcji na zamówienie i dostarczenie do banku krwi pępowinowej jest priorytetowa.

Krew pępowinowa

krew-pepowinowaKrew pępowinowa, to krew, która pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach. Jest ona cennym źródłem komórek macierzystych, które można zamrozić w ciekłym azocie i wykorzystać w momencie problemów zdrowotnych. W Polsce krew pępowinowa jest przechowywana dla ogólnego zastosowania (czyli dla wszystkich) przez parę placówkę medycznych niemniej z roku na rok powstaje coraz więcej prywatnych banków krwi pępowinowej. Bank krwi pępowinowej przechowuje ją zamrożoną w ciekłym azocie do temperatury -190°C. Do niedawna krew pępowinowa była traktowana, jako „odpad” i utylizowana razem z łożyskiem i pępowiną. Obecnie pobierana jest krew pępowinowa w celu wyizolowania komórek macierzystych i późniejszego wykorzystania w leczeniu. Po licznych badaniach oraz próbach klinicznych okazało się, że krew pępowinowa stanowi bogate źródło krwiotwórczych komórek macierzystych, które podobnie jak komórki szpiku mogą być przeszczepiane w celu odbudowania układu krwiotwórczego i odpornościowego. Jak widać krew pępowinowa pobierana jest z myślą o przyszłości, ponieważ nikt nam nie zagwarantuje, że nasze dziecko będzie zdrowe do osiągnięcia wieku dojrzałego.

Krew pępowinowa zawiera nie tylko krwiotwórcze komórki macierzyste, które dają początek komórkom krwi, ale także komórki mezenchymy (tkankowe komórki macierzyste) dające początek komórkom innych tkanek. Po podaniu choremu dziecku komórek macierzystych następuje regeneracja organizmu do stanu początkowego, czyli do stanu narodzin.